Svátek má: Iva

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Dostane se prevence proti hazardu či dopingu do školních osnov?

Občanská nauka, sexuální výchova, finanční gramotnost. V těchto oblastech se žáci základních škol již běžně orientují, jsou totiž součástí školních osnov. Nebylo by na škodu přidat ještě další témata, která ohrožují zdravý vývoj dětí, jejich spokojené dospívání nebo dokonce život samotný.

Je jen dobře, že například přednášky na téma sociálně patologických jevů, jako je šikana, kriminalita mládeže, alkohol či drogová závislost, jsou na školách často k vidění. I když události posledních dní ukazují, že jen to nestačí. Závislostí je však mnohem více a za poslední roky výrazně vzrostl počet mladistvých hazardních hráčů. Gambling je velkým strašákem nejen dospělých, ale ve velké míře už i dětí. Přesto je ve školách stále opomíjen.

Sázkové společnosti jsou přitom na očích velmi zřetelně, paradoxně zejména ve spojení s vrcholnými sportovními akcemi, kde mohou děti sledovat své vzory. Již před dvěma roky přitom samotná Evropská unie prostřednictvím Evropské komise zpracovala nařízení týkající ochrany spotřebitelů, hráčů a mladistvých. Členské státy EU by měly zajistit, aby hazardní hry online nemohli hrát nezletilí a aby byla zavedena pravidla, která minimalizují jejich kontakt s hazardními hrami, mimo jiné prostřednictvím reklamy nebo propagace služeb hazardních her v různých médiích.

Naplnění tohoto nařízení v praxi však není, zdá se, tak jednoduché. Sponzoring sportovních akcí žije ve velkém. Ve spojení se sportem se přitom často skloňuje i slovo doping, zejména s ohledem na obrovské kauzy spojené například se světem atletiky či cyklistiky. A osvěta školáků stále velmi pokulhává. Vlaštovky hodné následování však existují. Ve Velké Británii nyní slaví úspěchy tzv. antidopingový akreditační systém, jehož cílem je propagace čistého sportu. První takto certifikovanou školou, která se na základě akreditačního programu UKAD řídí mezinárodními antidopingovými předpisy, je vysoká škola Millfield v Somersetu. Učí studenty zdravému životnímu stylu bez podpůrných látek, angažuje se v oblastech zdravé výživy či fyzioterapie, to vše s ohledem na zvýšení kvality života studentů, civilního i sportovního.

Důležitá prevence proti dopingu, která se odrazí přímo ve školních osnovách, tedy evidentně možná je. České školství by se tímto krokem rozhodně mělo inspirovat. Jakou mládež nyní vychováme, taková budoucnost, nejen ve sportu, nás čeká.
Zdeněk Ertl

Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
26%
Ne
transparent.gif transparent.gif
49%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%